WESELE - NARODOWE CZYTANIE 2017

W czwartek 7 września do grona miejscowości uczestniczących w akcji Narodowego Czytania dołączyła Gmina Piątek.
Ze względu na warunki atmosferyczne wydarzenie miało miejsce w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Piątek, a nie tak jak planowano - na skwerze przy Geometrycznym Środku Polski.
Lekturze Wesela Stanisława Wyspiańskiego przysłuchiwali się uczniowie miejscowego gimnazjum, Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa i Szkoły Podstawowej oraz czytelnicy Gminnej Biblioteki III akt Wesela czytali uczniowie, nauczyciele szkół, pracownicy Urzędu Gminy, GOK-u, Panie z DKK przy Gminnej Bibliotece oraz mieszkańcy.
Wesele - Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela. Kolorytu akcji Narodowego Czytania w Piątku dodały przepiękne stroje, w których wystąpili odtwórcy poszczególnych ról.
Głównym Organizatorem akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku, GOK, Szkoła Podstawowa w Piątku, Gimnazjum w Piątku, ZSMR w Piątku oraz Przedszkole Gminne .


© 2023 Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku   |   Realizacja: Interefekt.pl