Gminna Biblioteka Publiczna według kroniki powstała w 1949 r., natomiast pierwszy wpis do księgi inwentarzowej
to „19 październik 1945 r.”.  Biblioteka mieściła się w Szkole Podstawowej, a funkcję bibliotekarza pełnił nauczyciel pan Jerzy Lewandowski.W trosce o właściwe spełnienie swej roli przyjęto od 1.07.1957 r. na pełny etat panią Czesławę Sierocką, a biblioteka otrzymała lokal przy ulicy 22-lipca (obecnie Belwederska). Przez kilka lat warunki lokalowe były znośne, lecz z biegiem lat księgozbioru przybywało, czytelników również. Wówczas biblioteka została przeniesiona do prywatnego lokalu przy ulicy Kościelnej 3. Były to dwa nieduże pomieszczenia, gdzie ich powierzchnię zajmowały tylko regały z książkami, nie było miejsca na spotkania czy lekcje biblioteczne.
Dopiero w czerwcu 1980 r. biblioteka otrzymała lokal o powierzchni ok. 80 m2. Były to trzy duże pomieszczenia: czytelnia-miejsce na spotkania z pisarzami, dziećmi itp., magazyn książek, pomieszczenie z książkami tylko dla dzieci. W bibliotece zatrudnione były dwie osoby na pełne etaty. Były to dość godne warunki dla książek i czytelników,
W 1990 r. został zlikwidowany 1 etat, a 1993 r. zabrano jedno duże pomieszczenie, tj. magazyn (na socjalne mieszkanie). W lipcu 2003 r. biblioteka otrzymała nowe pomieszczenia po sali ślubów w Urzędzie Gminy Piątek. Jest to lokal o niewielkiej powierzchni, ale obok jest przestrzenna sala konferencyjna z której korzysta biblioteka organizując spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, itp.

© 2023 Gminna Biblioteka Publiczna w Piątku   |   Realizacja: Interefekt.pl